#VerestäHyviäMuistoja

Suomen Motoristit ry eli SMOTO on tehnyt jo pitkään yhteistyötä Veripalvelun kanssa, ja yhteistyö jatkuu edelleen. Monivuotinen kampanja on pelastanut jo tuhansien potilaiden hengen.

Yhdessä Veripalvelun kanssa ideoitu ”#VerestäHyviäMuistoja” -kampanja kutsuu mukaan kaikki suomalaiset motoristit ja kerhot jäsenyydestä riippumatta.

SMOTO haastaa motoristit – tavoitteena 1 000 luovutusta vuonna 2025

Suomessa tarvitaan joka arkipäivä 700 verenluovuttajaa, jotta potilaat saavat tarvitsemansa verivalmisteet. Verivalmisteita tarvitaan esimerkiksi leikkauspotilaiden, onnettomuusuhrien, syöpää sairastavien ja keskoslasten hoitoon. Luovuttamalla verta voit pelastaa toisen ihmisen hengen. Yhdestä luovutuksesta saa avun jopa kolme potilasta. Verenluovutus on helppo ja nopea tapa tehdä hyvää!

SMOTO haastaa kaikki suomalaiset motoristit hengenpelastajiksi ja luovuttamaan 1 000 pussia verta vuoden aikana.

Kampanjaan voivat osallistua sekä kerhoihin kuuluvat että kuulumattomat motoristit ja myös kaikki motoristihenkiset kansalaiset. Riittää, että luovutat verta ja kerrot osallistuvasi SMOTOn ”Verestä hyviä muistoja” -kampanjaan.

Näin osallistut

Tarkista, onko kerhollasi jo Luovuttajaryhmä tästä.

Kerhollani ei ole Luovuttajaryhmää

Perusta Luovuttajaryhmä pikimmiten. Voit aina liittyä myös kampanjan liikkeelle laittajan, Suomen Motoristit ry:n Luovuttajaryhmään.

Jokainen kerho, kaveriporukka, työporukka, jne. voi perustaa oman Luovuttajaryhmän tällä lomakkeella.

Huom: Lomakkeeseen oman kerhon tai porukan nimi ja valitse alasvetovalikosta SMOTOn kampanja.

Kerhollani on Luovuttajaryhmä

Mainitse ryhmän nimi Veripalvelun hoitajalle haastattelun yhteydessä. Jokainen verenluovutuskäynti kerryttää ryhmän pistesaldoa yhden (anonyymin) pisteen verran!

Miten verta luovutetaan

Suuri osa meistä voi luovuttaa verta. Ensiluovuttajan tulee olla 18-59 -vuotias. Lue täältä lisätietoja, mitä verenluovutuksessa tapahtuu. Lähimmän luovutuspaikkasi löydät täältä. Verta voi luovuttaa missä tahansa verenluovutuspaikassa. Katso, osuuko tilaisuus vaikka kesämatkasi varrelle!

”#Verestä Hyviä Muistoja” -kilpailu

Jokainen perustettu Veriryhmä osallistuu SMOTOn ”#Verestä hyviä muistoja” -kampanjan kilpailuun, jossa aktiivisimmat ryhmät palkitaan. SMOTO ja Veripalvelu ylläpitävät kampanjan top-10-listaa, jonka tilannetietoja tuodaan esiin sosiaalisen median kanavissa.

”#Verestä hyviä muistoja” -kampanjan kautta voi myös haastaa toisia ryhmiä mukaan verenluovutukseen ja saada samalla näkyvyyttä omalle Luovuttajaryhmälleen.

SMOTOn #Verestä Hyviä Muistoja -kamppanjan Facebook sivut: https://www.facebook.com/Verest%C3%A4-Hyvi%C3%A4-Muistoja-2334776943212444/ – käy tykkäämässä sivuista!

 

2024 kampanjan nimissä luovutettiin yhteensä 896 luovutusta. Kiitos kaikille luovuttajille 🥰

1 sija Fb:n Naismotoristien VeriRyhmä 215 luovutusta.
2 sija BMW Moottoripyöräkerho ry 124 luovutusta.
3 sija Gruppo MOTO GUZZI Finlandia ry 47 luovutusta.
Kuvassa vasemmalta Jukka Laine (Gruppo MOTO GUZZI ry), Tuomas Aho (BMW Moottoripyöräkerho ry), Kati Räsänen (Fb:n Naismotoritien VeriRyhmä) ja Mervi Alalantela (Veripalvelu).